Jak na revize

Zoufáte si už jen při samotném slovu revize? Máte nejasný pocit, že za vámi někdo stojí a chce vidět jízdenku? Nebojte, tohle nebude nic nepříjemného. A na otřepanou frázi: „Automat na refýži byl rozbitý, fakt!“ můžete klidně zapomenout.

Režim sledování změn

– takzvané revize využíváme ve Wordu při práci se syrovým textem. Díky nim je v dokumentu vidět, kdo co přidal, umazal nebo měnil. K vybraným pasážím si můžeme vzájemně psát komentáře. Druhá strana pak má možnost změnu zobrazit či skrýt, přijmout nebo zamítnout.

Jestli s revizemi nemáte zkušenosti, můžete se podívat na jednoduchý návod (pro Word do verze 2010) nebo na oficiální návod pro všechny verze Wordu včetně 2016.

Text s prvními úpravami

Pro naši spolupráci máme ale doporučení, které v návodu není: když od nás dostanete text s prvními úpravami,

  • doporučujeme ho nejdříve přečíst tak, jak ho navrhujeme – v konečné podobě, s vypnutým zobrazením změn (ačkoli záznam změn je stále zapnutý). Získáte tak nerušenou představu o plynulosti textu.
  • změny si během čtení zobrazíte jen v případě, kdy byste se při čtení „zadrhli“, formulace by vám neseděla atp.

Teprve po přečtení je dobré zobrazit všechny navrhované změny a podívat se, zda vám konkrétní úpravy opravdu sedí. A to je také správná doba k vypořádání komentářů a k případným dalším úpravám navrhovaných změn.

Poslední úpravy v PDF

V pokročilé fázi korektur, většinou když už je text po profesionální grafické úpravě, pracujeme nejčastěji s formátem PDF. I zde je možnost velmi efektivně vyznačovat korektury. Pro seznámení s nimi doporučujeme jednoduchý videonávod, jak na revize v Acrobatu.

Tak co?

Už si víte rady? Prima! Pošlete nám ukázku svého textu a pustíme se do toho!

A na jízdenku se vás nikdo ptát nebude.