Jak to probíhá

Obvykle asi takhle:

1 Ozvete se nám a pošlete ukázku textu. (Nejlépe některou z kapitol, jde-li o knihu či e-book. Úvody bývají trochu jiné než zbytek textu, často složitější.) My vám kousíček opravíme a text vrátíme – tak budeme (obě strany) vědět, jestli si sedneme. Když ano, domluvíme se, co všechno s textem máme provést a kolik to bude stát. Dáme si na to vzájemně dost času. V případě knih, e-booků a podobně je dobré ozvat se alespoň měsíc dopředu, abychom si rezervovaly potřebný čas.

2 Zašlete nám svůj text. Nejlépe ve formátu, který odpovídá našim doporučením.

Od této chvíle s dokumentem všichni – my i vy – pracujeme v režimu změn, abychom zaznamenali každou výměnu písmenka nebo přesunutí slova a měli nad změnami kontrolu.

3 My text zpracujeme a zašleme vám ho zpět s navrženými úpravami, tak aby byl bez chyb, srozumitelný a psaný co nejpřirozenějším jazykem (nebudete-li mít jiné přání).

4 Nastává fáze, kdy se věnujeme změnám a komentářům. Text si s vámi posíláme sem a tam, dokud všichni nemáme pocit, že je to ono.

5 Když jsou všechny změny zapracované a text dokonalý, ještě jednou ho celý přečteme, abychom ověřily, že funguje jako celek a po úpravách nezbyly žádné chyby. Poté je připraven pro grafické zpracování.

6 Naposledy přečteme text ve finální grafické podobě. V této fázi čte obvykle text ta z nás, která na něm dosud nepracovala. Najde ještě poslední chybičky, které oko po několikerém čtení nemůže vidět, a také pohlídá, že grafickým zpracováním nevznikly nové.

Je-li finální text ve formátu PDF, kam korektury vyznačujeme formou komentářů, kontrolujeme ještě jejich zapracování. A potom i zapracování komentářů vzniklých při této kontrole, i při další a další… Dobře víme, že ke konci práce na textech bývá sám autor už unavený a je mu všechno jedno, ale my vás nenecháme polevit a nedotáhnout to, do čeho jste už vložili tolik energie. Zkrátka nedáme pokoj, dokud zbývá byť jen poslední chybička.

Od klasického průběhu může být ale spousta odchylek. Záleží jen na vás, jaké máte potřeby a představy.

Rády při práci využíváme Trello.com, je to příjemné a jednoduché prostředí pro organizaci společných úkolů a sdílení dokumentů.