Jak (ne)formátovat

Věnujete-li chvilku pročtení našeho taháku, můžeme si ušetřit hodiny času. My budeme mít rychleji hotovo, protože čas, který bychom trávily luštěním ozdobného fontu nebo mazáním mnohonásobných mezer, věnujeme přímo korektuře. Také vy si místo zbytečného, předčasného formátování textu můžete ve vyšetřeném čase uvařit kávu, dát si nohy na stůl a jen tak nezřízeně lenošit.

Jak by tedy měl vypadat text, aby se s ním dobře pracovalo nám všem a všechno šlo jako po másle?

Pojďme se podívat na text, který spolu ladíme úplně od začátku, takzvaný rukopis: měl by být co nejméně formátovaný, co nejjednodušší. Na začátku spolu řešíme samotná slova, ne jejich formu, ta by naopak mohla v téhle fázi rušit.

Všechno níž je ale jen soubor doporučení pro ideální dokument, aby se s textem dobře pracovalo. Nevěšte hlavu, pokud o formátování textu nemáte páru a najít správné tlačítko je pro vás běh na dlouhou trať. Nicméně…

Pro ideální rukopis platí:

  • je ve formátu pro Microsoft Word (.doc) nebo Open Office či Libre Office (.odt)
  • je napsaný obyčejným čitelným písmem, aby se všem stranám dobře četl, přeci jen nad ním strávíme nezanedbatelné množství času
  • v případě, že jste pokročilejším uživatelem textového editoru: text má nadefinované nadpisy (všech úrovní) pomocí stylů – přitom není důležité, jak nadpis vypadá (kromě toho, že má být čitelný), ale že je v dokumentu označený jako nadpis. Pak můžete například změnit písmo všech nadpisů v knize jedním kliknutím.
  • text prosím nezdůrazňujte VERZÁLKAMI (se zapnutým Caps Lock), ale zvýrazňujte kurzívou či tučným písmem. Pokud máte verzálky rádi, lze je do textu dodat později pomocí formátu písma „všechna velká“, kde zůstává zachovaná informace o velkých a malých písmenech; i když se to na první pohled nezdá, při dalším formátování textu tuhle vychytávku skutečně oceníte.
  • odstavce jsou zarovnané vlevo, aby nás při zarovnání do bloku nerušila rozdílná šířka mezer, naše oči jsou totiž zvyklé odhalovat dvojité mezery
  • nesnažte se ošetřit ručně konce řádků: řádky nechte zalamovat automaticky, klávesu Enter používejte prosím jen k ukončení odstavce, neřešte dělení slov na konci řádků – ani automatikou, ani ručně. To všechno by bylo na škodu ve chvíli, kdy se bude text ještě upravovat a měnit, nakonec by někde mohl zůstat řádek ručně zalomený v půlce.
  • odsazení a mezery řešte vhodně zvoleným formátem odstavce: různým typem odrážek, větší velikostí mezery za odstavcem, nikoli vkládáním více mezer vedle sebe nebo prázdných řádků mezi odstavce. Ty se musí v naprosté většině případů před grafickou úpravou odstranit a to znamená opravdu hodně ruční práce a pozornosti.
  • text nechte bez grafických prvků – pozadí, rámečků, obrázků (pokud nejsou nutné k pochopení textu) apod. Zbytečně zvyšují velikost dokumentu, který si posíláme tam a zpátky, zpomalují editor při práci a významně vyčerpávají tonery při tisku.

Nebojte, ke všem grafickým úpravám nakonec dojde. Když je korektura hotová, je ten pravý čas na výběr písma, vložení obrázků a vůbec hrátky s grafikou.

A když bude něco jinak, popasujeme se s tím. Navíc jsme na to prostě dvě 😉