Jak na revize

Při práci se syrovým textem využíváme ve Wordu režim sledování změn – takzvané revize. Díky nim je v dokumentu vidět, kdo co přidal, umazal nebo měnil, a k vybraným pasážím si můžeme vzájemně psát komentáře. Druhá strana pak má možnost změnu zobrazit či skrýt, přijmout nebo zamítnout.

Jestli s revizemi nemáte zkušenosti, můžete se podívat na jednoduchý návod (pro Word do verze 2010) nebo na oficiální návod pro všechny verze Wordu včetně 2016.

Pro naši spolupráci máme ale doporučení, které v návodu není: když od nás dostanete text s prvními úpravami, doporučujeme ho nejdříve přečíst tak, jak ho navrhujeme – v konečné podobě, s vypnutým zobrazením změn (ačkoli záznam změn je stále zapnutý). Získáte tak nerušenou představu o plynulosti textu. Změny si během čtení zobrazíte jen v případě, kdy byste se při čtení „zadrhli“, formulace by vám neseděla atp.

Teprve po přečtení je dobré zobrazit všechny navrhované změny a podívat se, zda vám konkrétní úpravy opravdu sedí. A to je také správná doba k vypořádání komentářů a k případným dalším úpravám navrhovaných změn.

V pokročilé fázi korektur, většinou když už je text po profesionální grafické úpravě, pracujeme nejčastěji s formátem PDF. I zde je možnost velmi efektivně vyznačovat korektury. Pro seznámení s nimi doporučujeme jednoduchý videonávod, jak na revize v Acrobatu.