Objednávám korekturu aneb 7 kroků k hotovému textu

Kdo by se nechtěl vyhnout hodinám zbytečné práce? Abychom ušetřili čas (a tím vaše peníze), vyplatí se hned na začátku zjistit, jak bude naše spolupráce v ideálním případě fungovat. Samozřejmě máte-li jiné přání či svůj zaběhnutý postup, dejte nám vědět a domluvíme se.

Tohle je postup, který se osvědčil nám.

Možná to na první pohled vypadá složitě, ale ve skutečnosti je to pár jednoduchých kroků.

Tak tedy, jak na to?

1. Pošlete nám ukázku svého textu

Pošlete nám ukázku textu (nejlépe některou z kapitol, protože úvody bývají trochu jiné než zbytek textu), my kousek textu opravíme, navrhneme úpravy… a pošleme ho zpět.

2. Domluvíme se, co a jak

Pokud se vám naše práce líbila, domluvíme se, co všechno můžeme a máme s textem provést, do kdy a kolik to bude stát.

V případě knih, e-booků a podobně je dobré ozvat se alespoň měsíc dopředu, abychom si rezervovaly potřebný čas a vy jste měli svůj termín jistý.

3. Zapínáme režim změn

Zašlete nám svůj text. Jak na ideálně naformátovaný text ke korektuře se dozvíte v tomto článku.

Od této chvíle s dokumentem všichni – my i vy – pracujeme v režimu změn, abychom zaznamenali každou výměnu písmenka nebo přesunutí slova a měli nad změnami kontrolu.

4. První čtení

My text zpracujeme a zašleme vám ho zpět s navrženými úpravami, tak aby byl bez chyb, srozumitelný, čtivý, přesně vyjadřoval to, co chcete říct, prostě aby mu nikde nic nechybělo ani nepřebývalo.

5. Sem a tam

Nastává fáze, kdy se věnujeme změnám a komentářům. Text si s vámi posíláme sem a tam, dokud všichni nemáme pocit, že je to ono.

6. Předposlední čtení

Když jsou všechny změny zapracované a text dokonalý, ještě jednou ho celý přečteme, abychom ověřily, že funguje jako celek a po úpravách nezbyly žádné chyby. Poté je připraven pro grafické zpracování.

7. Poslední čtení po grafické úpravě

Naposledy přečteme text ve finální grafické podobě. V této fázi čte obvykle text ta z nás, která na něm dosud nepracovala. Najde ještě poslední chybičky, které oko po několikerém čtení nemůže vidět, a také pohlídá, že grafickým zpracováním nevznikly nové.

Pdf

Je-li finální text ve formátu PDF, kam korektury vyznačujeme formou komentářů, kontrolujeme ještě jejich zapracování. A potom i zapracování komentářů vzniklých při této kontrole, i při další a další… Dobře víme, že ke konci práce na textech bývá sám autor už unavený a je mu všechno jedno, ale my vás nenecháme polevit a nedotáhnout to, do čeho jste už vložili tolik energie. Zkrátka nedáme pokoj, dokud zbývá byť jen poslední chybička.

A to je všechno. Teď máte v rukou text, který lahodí duši i oku a jen se tetelí, aby užuž našel své čtenáře.

A ještě tip na závěr

Rády při práci využíváme Trello.com, je to příjemné a jednoduché prostředí pro organizaci společných úkolů a sdílení dokumentů. (Vyplatí se to zejména u delších textů, je-li najednou více článků, kapitol apod. Při jednorázové spolupráci na jednom textu je nejjednodušší předání e-mailem.)

Jak může vypadat taková společná nástěnka, můžete okouknout tady.

Bylo toho moc najednou?

Nevadí, prostě nám napište a domluvíme se, co a jak.